Vardagsrumsinredning för singelkillen

Det är inte alla gånger lätt att hitta inspirationen till att skapa ett vardagsrum som man kan trivas i, speciellt när det gäller en lägenhet som du bor ensam i. Som singelkille är inredningen kanske det sista man orkar tänka på, och bryr sig egentligen mer om tekniska prylar och mat. Det är ledsamt att det är så, dels att stereotypen finns att killar inte bryr som om inredningen de bor i men också att de i många lägen faktiskt är så, det är meningen att man som kille inte ska bry sig. Med mina tips och tricks så hoppas jag att jag kan förändra den bilden, inredningen är nämligen precis lika viktig för oss singelkillar som för alla andra.

Vardagsrummet brukar alltid vara det rum som man spenderar mest tid i, oavsett hur familjeförhållandena ser ut. Det är soffan som oftast gäller och tv:n eller datorn är med all säkerhet på och används. För att man ska kunna trivas i denna miljö så måste man göra den personligt njutbar. Det är en plats där mycket tid går åt och är det inte inrett efter ens smak så känns det inte lika hemtrevligt. Som singelkille har man dessutom en unik möjlighet, man kan helt själv bestämma. I parrelationer måste man ofta kompromissa för att hitta en bra gemensam lösning, men för en singelkille är det helt fritt att göra som man vill. Ett bra tips är att alltid utgå från större möbler med stilren design, och komplettera rummet med mindre detaljer som är mer personliga och reflekterar ens egen smak och intresse. Hittar du den lösningen kommer ditt vardagsrum att blir alldeles perfekt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.