Garderober – ju fler desto bättre

Som ni säkerligen har märkt så är jag ett stort fan av ordning och reda i ett hem, och det finns en väldigt enkel anledning till det. Det handlar inte om att jag har städmani eller är ute efter ett kliniskt rent och avskalat hem. Det handlar snarare om att jag vill effektivisera min vardag så mycket som det går, och där är inredningen en viktig del som definitivt spelar roll. Förvarar man sina saker på ett ordnat och logiskt sätt så kommer man aldrig att behöva bekymra sig om var saker och ting finns. Det blir lätt att hitta, det går snabbt och man behöver aldrig någonsin befinna sig i en stressad situation där man måste röja igenom allt för att hitta det man letar efter.

För att få ordning på saker och ting så måste man också ha möjligheten att ordna upp saker. Det betyder i sin tur att förvaring på olika sätt blir en nödvändighet. Jag har alltid hävdat att man aldrig någonsin kan få för mycket garderober i sin lägenhet, oavsett hur trångt det är till en början. Garderober är inte enbart en vacker inredningsdetalj, som helt och hållet kan täcka exempelvis en ful vägg, utan också en mycket praktisk möbel som förvarar dina saker på ett snyggt och logiskt sätt. Så se till att köpa garderober och byråer för fler syften än att enbart ha kläder i dem. Sorterar du annat i dessa så kommer du snabbt att få till ett system, där det helt plötsligt blir enkelt att hitta det du letar efter, istället för att behöva rota runt en massa på olika ställen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.