Enkla medel för att höja badrummet

Ett badrum kan vara ett mer eller mindre stort projekt, helt beroende på vad man har att arbeta med från första början och vad man faktiskt vill att slutresultatet blir. Det som brukar kunna vara en gemensam nämnare med de flesta badrum, oavsett vem eller vilka det är som bor där och använder det, är att oordning med all säkerhet kommer att råda. Det är väldigt vanligt att man fyller upp badrummet med många olika delar, saker som man kanske inte använder i själva badrummet, som exempelvis en stor tvättkorg. Det finns visserligen anledningar till att ha den där, eftersom man ofta tar av sig kläder i badrummet och även har tvättmaskinen där, men för de som inte har det så kan man lika gärna ha tvättkorgen i sovrummet och bättre utnyttja det utrymme som tvättkorgen sväljer.

En annan bra idé är att använda sig så mycket som möjligt av krokar och lådor. Genom att hänga upp saker och ordna dina prylar i lådor gör att en ordning ganska snabbt hittas, och sätter du igång med arbetet så kommer du att upptäcka många saker som du sällan använder, eller till och med inte använder alls. Sortera det då efter användningsgrad, de saker som du ofta använder ska vara de som är mest lättillgängliga, så kan sällan-produkterna uppta annat utrymme i lådorna medan du kastar det du faktiskt inte använder. Nödvändiga saker för badrummet ska självklart finnas där, men att sådant som lika gärna kan stå i vilken låda som helst, eller på annan plats, hamnar på rätt ställe gör att badrummet blir mer effektivt att använda.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.